środa, 4 grudnia 2013

Budowa komputera PC

Komputer- urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

Budowa płyty głownej :




Budowa komputera:

Najważniejsze elementy komputera:  
  • procesor – podzielony na część arytmetyczno-logiczną czyli układu, który faktycznie wykonuje wszystkie konieczne obliczenia oraz część sterującą.
  •  pamięć RAM – (od ang. Random Access Memory) czyli układy scalone, które przechowują program i dane (umożliwia to m.in. samomodyfikację programu) oraz bieżące wyniki obliczeń procesora i stale, na bieżąco wymienia dane z procesorem.
  • urządzenia wejścia/wyjścia – które służą do komunikacji komputera z otoczeniem.
Podstawowe systemy operacyjne:
 System operacyjny jest zbiorem programów zarządzających poszczególnymi składnikami, tworzących środowisko do uruchamiania i kontroli zadań zlecanych przez użytkownika.
  • UNIX
  • LINUX
  • Mac OS X
  • MS Windows 
Karty:
-Graficzna
-Dźwiękowa
-Sieciowa
Pamięć:
-RAM
-ROM


Jak złożyć komputer?














sobota, 30 listopada 2013

Na straży prawa


Utwór-termin  prawniczy dotyczący działalności człowieka.

Typy licencji:

  • Freeware- licencja oprogramowania  umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego.Programy  na licencji freeware mogą być nieodpłatnie wykorzystywane, jednak zabrania się czerpania korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie.
  • Public Domain-licencja na warunkach udostępniania utworów osób  nieżyjących ponad 70 lat.
  • Adware-jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą  reklamy.
  • Shareware- jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie.
  • Demo-  wersja mająca na celu przetestowanie gry bez żadnych opłat.
  • Trial- polega na tym, że można używać oprogramowania  przez z góry ustalony czas np. (od 7 do 90 dni). Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego.
  • Donationware- Oprogramowanie na tej licencji  może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę.
  • Abandonware- oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi ani dalszej aktualizacji.
  • Firmware-  oprogramowanie wbudowane w urządzenie  zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia.np. BIOS,telefony komórkowe,routery,odtwarzacze mp3,aparaty fotorgaficzne


Odpowiedzialność karna: Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięta osoba fizyczna, która narusza prawa autorskie oraz łamie prawa licencji w ramach nałożenia grzywny lub pozbawienia wolności do lat pięciu.

czwartek, 7 listopada 2013

Usługi elektroniczne

Usługi elektroniczne-Jest to wykonanie usługi świadczonej bez jednoczesnej obecności stron (na odległość), poprzez przekaz danych na indywidualne żądanie usługobiorcy, przesyłanej i otrzymywanej za pomocą urządzeń do elektronicznego przetwarzania.

PRZYKŁADY USŁUG ELEKTRONICZNYCH :


  • E-nauka-nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej.

INTERKLASA.PL
MATURA.PL






  • E-praca- polega na wykonywaniu  pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. E-praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne

                                                  PRACUJ.PL
JOBS.PL
  • E-bank-forma usług oferowanych przez banki polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektrycznego: komputera , bankomatu , telefonu itd.
  • E-zakupy- to sposób nabywanie usług i towarów za pośrednictwem internetu.
ALLEGRO.PL

EBAY.PL

SKĄPIEC.PL

CENEO.PL

  • E-book-(książka elektroniczna)- treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu(komputer osobisty,czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy,palmtop)
WOLNELEKTURY.PL




piątek, 25 października 2013

Sposoby komunikowania się




  • SMS- usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej
MMS - (Multimedia Messaging Service) – usługa wiadomości multimedialnych czyli wysyłanie zdjęć,obrazków przez wiadomość tekstową.
  1. Wyróżniamy różne sieci komórkowe m.in. Orange, T-mobile,Play,
  2. MMS jest droższy od SMS 
Również istnieje możliwość wysyłania sms-ów przez internet tzw."bramka sms", są one darmowe. 
  • Oprócz wysyłania wiadomości tekstowych istnieje możliwość komunikowania się przez internet tzw. "chat" oraz inne internetowe komunikatory.
Gadu-Gadu- komunikator internetowy opracowywany przez firmę GG Network.
Gadu gadu ma około 47 mln użytkowników,którzy wysyłają do 300 mln. wiadomości dziennie.

SKYPE-komunikator internetowy umożliwiając "video rozmowy"
 IRC(Internet Relay Chat)- jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę  na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.

Na stronie naszej szkoły istnieje grupowy czat www.lo-zywiec.pl/chat
Chatować możemy również na facebooku na czat.onet.pl , czat.wp.pl itd.Jednak nigdy nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie ,wiec nie powinniśmy podawać swoich danych m.in  adresu itp.Nie należy wysyłać swoich zdjęć bo ta druga osoba może to wykorzystać w inny sposób.
Forum Dyskusyjne- służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

czwartek, 17 października 2013

Korespondencja Elektroniczna

 Poczta elektroniczna (e-poczta)–usługa internetowa ,świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw.listów elektronicznych.
Korespondencja elektroniczna powinna zawierać co najmniej :
  1. -imie i nazwisko osoby od której przychodzi
  2. -adres np.miejscowość tej osoby
  3. -przedmiotu sprawy której dotyczy 
Jedną z wielu metod korespondencji elektronicznej jest E-MAIL. Więc:  Jak założyć adres e-mail?
Aby uzyskać własny adres e-mail musisz skorzystać z jakiegoś dostawcy tego typu usług.
  np. onet.pl i na jego przykładzie przedstawię  jak należy założyć własną internetową skrytkę pocztową.

W celu założenia własnej skrytki pocztowej należy wejść na stronę www.poczta.onet.pl
Odszukaj przycisk z napisem "Załóż konto"














Następnie pojawi się ekran, na którym musisz wybrać nazwę do swojego konta oraz domenę, w jakiej będzie się ono znajdować. Nazwą, jest ta część, która znajduje się przed znakiem "małpa" @ - natomiast domenę stanowi to, co jest po znaku @. A zatem Twój adres e-mail będzie się składał w taki sposób: "ADRES@DOMENA.pl."Skoro już wiesz jak to zrobić, to wpisz adres, jaki Cię interesuję, na przykład adres "kowalski", a z domen wybrano "onet.pl"Jednak  może okazać się, że dany adres jest już zajęty, a Twoim oczom ukaże się sugerowana lista adresów zastępczych.Możesz wybrać jedną z propozycji, albo spróbować wpisać nową nazwę - następnie naciśnij przycisk z napisem "Dalej".Następnie musisz kolejno podać: hasło , powtórzyć hasło, pytanie (to pytanie będzie przydatne, gdy zapomnisz hasła - możesz wybrać z listy gotowych, albo wymyślić swoje), odpowiedź do podanego wcześniej pytania, kod z obrazka.
Gdy to wszystko podasz naciśnij przycisk "Dalej".

Następnie musisz podać swoje dane (nikt nie będzie wiedział czy podane dane są prawdziwe): płeć,data urodzenia,miejscowość,kod pocztowy,województwo,kraj,wykształcenie,branża,zawód,telefon,zainteresowania.
Gdy wszystko zostanie wpisane prawidłowo zostaniesz przeniesiony do kolejnego ekranu, na którym znajduje się regulamin. Aby założenie konta było możliwe musisz ten regulamin zaakceptować, zaznaczając odpowiednią rubrykę.Dajemy "Akceptuje warunki regulaminu" i "załóż konto". 

Oczywiście nie tylko na onet.pl można zakładać pocztę, ale również na takich portalach jak : 
  • wirtualna polska(wp.pl)
  • gmail.com
  • onet.pl
  • interia.pl
  • gazeta.pl
  • o2.pl 
Jak wysyłać e-maila  do wielu odbiorców?
  •  Kliknij "Utwórz", aby zacząć pisać wiadomość
  •  W polu "Do" wpisz adresy e-mail wszystkich odbiorców rozdzielone przecinkami.
  •  Napisz wiadomość i kliknij "Wyślij". Wiadomość zostanie wysłana do wszystkich dodanych odbiorców
Wskazówka: wszystkie osoby uwzględnione w polu "Do" będą widziały, kto jeszcze otrzymał tę wiadomość. Jeśli wolisz zachować dyskrecję, dodaj odbiorców w polu "UDW". Nie będą wtedy oni widzieli, do kogo jeszcze dana wiadomość została wysłana. 

Rozwiązywanie Problemów


Algorytm-w matematyce oraz informatyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności,koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań.

Algorytm ma przeprowadzić system z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego. Badaniem algorytmów zajmuje się  algorytmika. Algorytm może zostać zaimplementowany w postaci programu komputerowego. 

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco 
Wynik: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1:Ustalenie wartości początkowych
Krok 2 :Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3 : Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4 : Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5 :Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy krok 2 - 4


 Wydawanie reszty, C++
#include <iostream>
#include <stdib.h>

using namespace std;

int main (int argc,char*argv)
// tablica dostępnych nominałów
int N[8]={200,100,50,20,10,5,2,1}:
int R,P,i:
cout<<"Podaj reszte do wypłacenia:"
cin>> R;
i=0;
while(R>0) // dopóki nie wydano całej reszty
if (R>=N[i] // sprawdz czy można wydać danym nominałem
P=R / N [i]; //ile razy wydać dany nominał
R=R-(N[i]*P); // zmniejsz reszte o wydany nominał
cout<<N[i]<<"x"<<P<<endl; //wypisz wynik
i**; // rozpatrz kolejny nominał
system ("PAUSE");
return 0;}










czwartek, 3 października 2013

Wyszukiwanie Informacji

1.Jak sprytnie wyszukiwać informacje ?
 Wyszukiwanie informacji  pośród miliardów stron w internecie  nie jest prostą sprawą chociaż odnosimy inne wrażenie.Przeważnie gdy chcemy odwiedzić wybrany serwis wyszukiwawczy wpisujemy to co przyjdzie nam na myśl i już po krótkiej chwili  otrzymujemy wynik przeszukania  bazy danej serwisu.Dokładny mechanizm analizowania naszego zapytania jest bardzo skomplikowany i stanowi tajemnicę twórców wyszukiwarek, więc co zrobić aby szybko trafić pod właściwy adres?
Przede wszystkim :
1.   Każde słowo ma znaczenie,zostają uwzględnione wszystkie wpisane przez nas słowa.
2. Wielkość liter nigdy nie ma znaczenia
3. Znaki przestankowe lub specjalne (np.@#$%^&*()itd.) są traktowane specjalnie lub ignorowane.
4.  Powinniśmy zadawać pytania wprost a nie je komplikować.
5. Używamy jak najmniejszej liczby słów, gdyż każde słowo użyte w pytaniu powoduje jego "zwężenie"
6. Gdy umieścimy  grupę wyrazów w cudzysłowie, informujemy Google ,że chcemy wyszukać właśnie te wyrazy w podanej kolejności.
7. W wyszukiwarkach znajdują się wyjątki np. symbol "*" nie jest traktowany jako znak wieloznaczny ale przeważnie mnożenie.Często używane wyrazy, takie jak "i" oraz"dla" są przeważnie ignorowane.
2.Czym są katalogi tematyczne?
Każdy większy portal oferuje "wyszukiwanie tematyczne" , które są tworzone ręcznie przez pracowników portalu lub przez wolontariuszy. Następuje tworzenie ciekawego katalogu stron internetowych dotyczących popularnych tematów. Dane zebrane w tych katalogach są systematycznie aktualizowane.Jednak trudno jednoznacznie jest opisać działanie katalogów istniejących na różnych portalach , ponieważ każdy z nich ma swoją specyfikę.Współczesne serwisy wyszukiwania działają tak sprawnie,że korzystanie z katalogów tematycznych stało się mniej popularne.

sobota, 28 września 2013

Usługi Internetowe

Internet- Ogólnoświatowa sieć komputerowa.

Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Zagrożenia w internecie :
-wirusy
-uzależnienia
- cyber przemoc
- hakerstwo

Pliki Cookie (ciasteczka) : niewielka informacja tekstowa, wysyłana przez serwer WWW i zapisywana po stronie użytkownika w pliku cookie (zazwyczaj na twardym dysku ). Domyślne parametry ciasteczek pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka różnych rodzajów są stosowane najczęściej w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych, stron wymagających logowania. reklam i do monitorowania aktywności odwiedzających.
Pliki cookie mogą zawierać rozmaite rodzaje informacji o użytkowniku danej strony WWW i „historii” jego łączności z daną stroną (a właściwie serwerem). Zazwyczaj wykorzystywane są do automatycznego rozpoznawania danego użytkownika przez serwer, dzięki czemu może on wygenerować przeznaczoną dla niego stronę.

czwartek, 19 września 2013

Dzielimy się informacją

1. Technologia informacyjna 

Stanowi połączenie zastosowań informatyki i telekomunikacji , obejmuje również sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie , a także narzędzia i inne technologie  związane z przetwarzaniem, przesyłaniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem i prezentowaniem informacji. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzia, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.


2.Społeczeństwo informacyjne

Społeczeństwo informacyjne-terminem określa się społeczeństwo  , w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych  Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji).

  •  Społeczeństwo charakteryzujące się przygotowaniem i zdolnością do użytkowania systemów informatycznych, skomputeryzowane i wykorzystujące usługi telekomunikacji do przesyłania i zdalnego przetwarzania informacji.
  •  Społeczeństwo, w którym informacja stała się zasobem produkcyjnym określającym nowe przewagi konkurencyjne w stosunku do otoczenia, a równocześnie zapewniającym rosnący poziom adaptacyjności społecznej, w wyrazie ogólnym i w wyrazie jednostkowym, do zmieniającej się lawinowo zmienności otoczenia 
3. Zastosowanie technologi informacyjnej
 Technologia informacyjna znajduje swoje zastosowanie na przykład w mediach, właśnie do przekazywania informacji. Dziedziny, w których jest używana to miedzy innymi: handel, nauka, komunikacja, przemysł, bankowość internetowa, medycyna. Są to właściwie wszystkie dziedziny życia, w których jest obecny komputer. Nie sposób więc wymienić je wszystkie .
  •  Dostęp do informacji umożliwia normalnemu użytkownikowi dokonywanie prostych płatności, czy innych operacji przez Internet. Znajduje to odzwierciedlenie w kontach bankowych użytkowników, wszelkich płatnościach, czy zakupach dokonywanych w sieci. Innym zastosowaniem omawianej technologii jest reklama, której największy rozwój związany jest z osiągnięciami w dziedzinie technologii informacyjnej. Odpowiednie programy graficzne oraz media, które udostępniają obraz (telewizja, Internet) sprawiają, ze reklama staje się zjawiskiem szeroko dostępnym i obecnym w społeczeństwie. Wiąże się to oczywiście ze zwiększonym zyskiem z reklamy.Sam internet umożliwia natomiast masową komunikację, możliwość porozumiewania się za pomocą najróżniejszych serwisów lub też poczty elektronicznej 
 Technologia informacyjna ma także zastosowanie w handlu. Komputer zajmuje się wszystkimi aspektami sprzedaży oraz kupna- drukuje raporty, dba o zamówienia, księgowanie przychodów firmy. Stanowi to bardzo duże ułatwienie dla człowieka. W zasadzie większość instytucji jest w obecnych czasach uzależniona od IT. Biura, czy urzędy są bowiem skomputeryzowane. Podobnie w bankach, dzięki technologii informacyjnej klient ma możliwość dokonywania wszelkich transakcji finansowych bez wychodzenia z domu.
Każdy z nas potrafi wymienić kilka zastosowań technologii informacyjnej, na przykład:
  •   sklepy oraz magazyny (kasy fiskalne, komputerowe bazy danych),
  •  wszelkiego rodzaju biura (komputery, telefony, faksy),
  •  banki (np. bankomaty, bankowość elektroniczna)
  •  ogólnopolskie bazy danych (np. ewidencja ludności PESEL),
  •  lokalne bazy danych (np. urzędy skarbowe)

środa, 11 września 2013

Lekcja Organizacyjna

12.09.2013

Dzisiaj na lekcji informatyki były zasady BHP i PSO (jak na każdych) 

Ćwiczyliśmy szybkie ewakuowanie się :P Poszło nam to nawet sprawnie :) Zajęliśmy drugie miejsce w szkole z czasem 23s.

Głównie mówiliśmy o bezpieczeństwie, co robić w danej sytuacji,gdy jest pożar itd.