Wyszukiwanie informacji pośród miliardów stron w internecie nie jest prostą sprawą chociaż odnosimy inne wrażenie.Przeważnie gdy chcemy odwiedzić wybrany serwis wyszukiwawczy wpisujemy to co przyjdzie nam na myśl i już po krótkiej chwili otrzymujemy wynik przeszukania bazy danej serwisu.Dokładny mechanizm analizowania naszego zapytania jest bardzo skomplikowany i stanowi tajemnicę twórców wyszukiwarek, więc co zrobić aby szybko trafić pod właściwy adres?
Przede wszystkim :
1. Każde słowo ma znaczenie,zostają uwzględnione wszystkie wpisane przez nas słowa.
2. Wielkość liter nigdy nie ma znaczenia
3. Znaki przestankowe lub specjalne (np.@#$%^&*()itd.) są traktowane specjalnie lub ignorowane.
4. Powinniśmy zadawać pytania wprost a nie je komplikować.
5. Używamy jak najmniejszej liczby słów, gdyż każde słowo użyte w pytaniu powoduje jego "zwężenie"
6. Gdy umieścimy grupę wyrazów w cudzysłowie, informujemy Google ,że chcemy wyszukać właśnie te wyrazy w podanej kolejności.
7. W wyszukiwarkach znajdują się wyjątki np. symbol "*" nie jest traktowany jako znak wieloznaczny ale przeważnie mnożenie.Często używane wyrazy, takie jak "i" oraz"dla" są przeważnie ignorowane.
2.Czym są katalogi tematyczne?
Każdy większy portal oferuje "wyszukiwanie tematyczne" , które są tworzone ręcznie przez pracowników portalu lub przez wolontariuszy. Następuje tworzenie ciekawego katalogu stron internetowych dotyczących popularnych tematów. Dane zebrane w tych katalogach są systematycznie aktualizowane.Jednak trudno jednoznacznie jest opisać działanie katalogów istniejących na różnych portalach , ponieważ każdy z nich ma swoją specyfikę.Współczesne serwisy wyszukiwania działają tak sprawnie,że korzystanie z katalogów tematycznych stało się mniej popularne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz