wtorek, 11 marca 2014

KONFIGURACJA KOMPUTEROWA DO PRACY W SIECI

1. Procesor poleceń
cmd.exe pozwala na dostęp do Command Prompt. Jest potrzebny dla systemu Windows aby działał poprawnie. Nie powinien być usunięty. Oferuje funkcje obsługi dysku, jak również funkcje sieciowe - jest mniej ważnym procesem systemu, ale nie powinien być zakończony, chyba że podejrzewa się problemy.
2.ipconfig
 ipconfig – polecenie w systemach operacyjnych Microsoft Windows służące do wyświetlania konfiguracji interfejsów sieciowych. Zwalnia i aktualizuje dzierżawy DHCP oraz wyświetla, rejestruje i usuwa nazwy DNS. Narzędzie pomocne przy wykrywaniu błędnego adresu IP, maski podsieci lub bramy domyślnej. Odpowiednik w systemach UNIX to ifconfig.
  • ipconfig – pokazuje skróconą informację o interfejsach
  • ipconfig /all – pokazuje wszystkie dane interfejsów sieciowych
  • ipconfig /renew – odnawia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP
  • ipconfig /release – zwalnia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP
  • ipconfig /? albo ipconfig / – wyświetla komunikat pomocy
  • ipconfig /flushdns – czyści bufor programu rozpoznającego nazwy DNS
  • ipconfig /displaydns – wyświetla zapamiętane tłumaczenia DNS→IP
3. DHCP-Dynamic Host Configuration Protocol
protokół komunikacyjny  umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np.adresu IP hosta,maski podsieci.

4.Adres IP-liczba nadawana interfejsowi sieciowemu służąca identyfikacji elementów sieci w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (adres publiczny).Adres IP nie jest "numerem rejestracyjnym" komputera – nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia – może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może dzielić jeden publiczny adres IP. Ustalenie prawdziwego adresu IP użytkownika, do którego następowała transmisja w danym czasie jest możliwe na podstawie historycznych zapisów systemowych.
 
5. Maska Podsieci-liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części siecowej od części hosta. Pola adresu, dla których w masce znajduje się bit 1, należą do adresu sieci, a pozostałe do adresu komputera. Po wykonaniu iloczynu bitowego maski i adresu IP komputera otrzymujemy adres IP całej sieci, do której należy ten komputer.

6.Brama Domyślna-maszyna podłączona do sieci komputerowej , za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.
7.DNS
 Domain Name System (system nazw domenowych) system serwerów protokół komunikacyjny oraz usługa  obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz